Probiyotikler Hakkında Bilmemiz Gereken 7 Şey

Probiyotikler , ağız yolu ile alınan besinler ile birlikte sindirim sistemine ulaşarak kişinin sağlığını olumlu yönde etkileyen yararlı mikroorganizmalardır. Probiyotik, Yunanca’da “Yaşam İçin” anlamına gelmektedir. Probiyotiklerin insan vücudunda görünen birçok hastalıkta yararlı olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Probiyotikler hakkında bilinmesi gerekenler 

  1. Çalışmalar insan vücudunda yaşayan 1,000 farklı probiyotik suşu olduğunu göstermiştir. Bifidobakteri en yaygın kalın bağırsakta (kolon) ve Lactobasil ürogenital sistem gibi en yaygın ince bağırsakta bulunur. Normal sindirim yolunda tahmini 400’den fazla suş vardır.
  2. Probiyotikler ve sağlıklı bir gastrointestinal sistem zihinsel sağlığımız için iyidir. Yapılan çalışmalar sonucunda bazı bağırsak bakterilerinin düşük seviyede otizm ve depresyon gibi davranışsal durumlara bağlı olabildiği öne sürülmüştür.
  3. Probiyotikler ruh halini iyileştirir. Bir araştırmaya göre probiyotikler üzgün ruh beraberindeki olumsuz düşünceleri iyileştirir.
  4. Gıdaları parçalayarak sindirime yardımcı olurlar. İnsan gastrointestinal sistemi; gıdaları parçalamaya yardımcı, bağışıklığı güçlendiren ve patojenleri önleyen 500’den fazla bakteri türü içerir.
  5.  Probiyotiklerin laktoz intoleransına bir ölçüde yardımcı olduğu ve hatta laktoz intoleransını tedavi ettiği kanıtlanmıştır. Bifidobacterium longum suşlu probiyotiklerin etkin bir şekilde laktozu metabolize ettiği gösterilmiştir.
  6. Enfeksiyonları durdururlar. Bazı yoğurt ve diğer fermente gıdalarda bulunan Lactobacillus acidophilus türü en iyi bilinen türlerden biridir. Bağırsak duvarına bağlanan bu mikroplar sindirime yardımcı olurlar, toksik maddelerle savaşırlar, diyareyi tedavi etme, gastrointestinal hastalıkları hafifletme, mantar enfeksiyonlarını durdurma ve alerjiyi dindirme gibi immün sistemi stimüle edebilirler.
  7. Probiyotikler ayrıca çocuklarda ve yetişkinlerde cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olurlar. Probiyotikler infantil egzema riskini azaltır. Prebiyotik takviyesiyle birlikte probiyotikler atopik dermatitli çocukların semptomlarını iyileştirebilir ve bebeklerde önemli ölçüde egzema ve atopik egzemayı önleyebilir.

Bir Cevap Yazın