Probiyotik Nedir ? Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir ?

Probiyotikler, bağırsaklarımızda yaşayan, sağlıklı bir sindirim sistemi için mutlaka olması gereken, bağışıklık sisteminde büyük rol oynayan canlı mikroorganizmalardır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda bağırsaklarda bulunan mikroorganizmaların çeşitli yollarla beyin çalışmasını düzenlediği bildirilmiştir. Bu yüzden bağırsaklar ‘ikinci beyin’ olarak nitelendirilmektedir. Bu da probiyotiklerin önemini ortaya koymaktadır.

Probiyotikler bebeğin normal doğum ile doğum kanalından geçmesinden itibaren vücuda yerleşir, anne sütü ve ilerleyen zamanlarda alınan takviye gıdalarla sayıları giderek artar. Yeni doğanların çoğunun kabızlık problemi yaşamasının sebebi bağırsak florasının yeterince gelişmemesidir. Özellikle sezeryan ile doğan ve yeterince anne sütü ile beslenemeyen bebekler bu sorunu sık sık yaşamaktadır. Bu durumda doktorlar genellikle probiyotikleri reçete etmektedir.

Probiyotiklerin sayısı antibiyotik kullanımı, günlük yaşamın getirdiği stres, sağlıksız beslenme gibi nedenlere bağlı olarak azalır. Bu yararlı bakterilerin sayısı azaldığı için zararlı bakterilerin sayısı artar ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkar. Probiyotikler kabızlık, ishal, hazımsızlık problemlerinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça önemlidir. Ayrıca probiyotiklerin üreme yolları enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonları, kolesterol düzeyinin düşürülmesi, irritabl bağırsak hastalıkları, egzama, alerji, obezite gibi birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisinde yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Probiyotikler yoğurt, peynir, kefir, lahana turşusu, salatalık turşusu, sirke, boza, şalgam, Türk kültüründe pek bilinmeyen kombu çayı gibi yiyecek ve içeceklerde bulunmaktadır, ayrıca takviye gıda olarak da bulunmaktadır.

Probiyotiklerle genelde karıştırılan prebiyotikler ise probiyotiklerin besin kaynağıdır, vücudumuzda sindirime uğramadan direkt olarak kalın bağırsağa giderler. Prebiyotikler baklagiller, soğan, sarımsak, kuşkonmaz, pırasa, muz, yulaf ve buğday kepeği gibi besinlerde bulunur.

Günlük yeterli miktarda alınan probiyotik ve prebiyotikler bağırsak sağlığımızı koruyarak birçok hastalığa karşı savaşmamıza yardımcı olur. Hastalık durumlarında uzman kişilere danışılarak probiyotik, prebiyotik veya her ikisinin birlikte bulunduğu sinbiyotik gıda takviyelerin kullanılması sağlık açısından oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın