Mobil Oyun Yaparak Para Kazanmak

İnternet üzerinden para kazanmak için birçok  yöntem mevcuttur. Oyun yaparak para kazanmak da bunlar arasında yükselişte olan fakat rekabet ortamının her geçen gün daha da arttığı bir yöntemdir. Önceleri ; Google Play , App Store gibi marketlerde geliştirici sayısına bağlı olarak uygulama sayısı azdı. Fakat son zamanlarda teknolojinin de imkanlarıyla geliştirici sayısı ve buna bağlı olarak uygulama sayısında büyük bir artış oldu. Özellikle Google Play, birçok kullanıcı tarafından “çöp” diye tabir edilen uygulamalarla doldu taştı.  Bunun yanında kaliteli oyunların da sayısında büyük miktarda artış oldu. Sonuç olarak rekabet ortamında büyük bir artış yaşandı.

Tüm bunlara rağmen  ; düzenli ve özverili çalışılarak çok paralar kazanılabilir.  Bunun birçok örneği mevcuttur. Hatta basit bir oyun bile size çok paralar kazandırabilir . Flappy Bird örneğini duymayan yoktur sanırım. Flappy Bird , 2014 yılında Amerika ve Çin gibi ülkelerde en çok bedava indirilenler listesine girmiştir ve geliştiricisine günlük binlerce dolar kazandırmıştır.

Türkiye’den  örnek verecek olursak; Soner Kara , Alper Sarıkaya gibi geliştiriciler  Traffic Racer , Manuganu gibi mobil oyunları sayesinde büyük başarılara imza atmışlardır.

Mobil Oyun Yaparak Nasıl Para Kazanabilirsiniz ?

Mobil oyunlardan para kazanmak için birçok yöntem mevcuttur.

-Oyununuzu ücretli olarak yayınlayabilir ve para kazanabilirsiniz . Bu yöntem yeni başlayanlar için pek tercih edilmemektedir. Ücretsiz ve  kaliteli sayılabilecek oyunlar bile talep görmezken bir oyunu ücretli olarak yayınlayabilmeniz ve satabilmeniz için çok çalışmanız gerekmektedir. Bu para kazanma yöntemi genellikle bir ekiple geliştirilmiş (oyun şirketi ile ) mobil oyunlar  için kullanılır. Fakat istisnalar mevcuttur.

-Oyun içi satış (oyun parası , oyuncu nesnesi , oyuncu özelliği gibi ) yaparak para kazanabilirsiniz.

-Oyununuza reklam ekleyerek para kazanabilirsiniz. Bu yöntem ; yeni başlayanlar için en çok kullanılan para kazanma yöntemidir. Bu konu ile ilgili kendi deneyimlerimden de yola çıkarak daha detaylı bilgi vereceğim.

Mobil Oyun  Yapımı

Mobil oyun yapımı ile ilgili birçok yöntem mevcuttur.  Birçok farklı platform da birçok farklı dili ve programı kullanarak mobil oyun geliştirebilirsiniz. Gerçekçi fizik motoruna sahip oyun geliştirme programlarını (Ambiera CopperCube , Unity 3D, DarkBASIC, Spriter ,Mirye Shade 3D …) kullanabileceğiniz gibi birkaç sayfa kodu birkaç görsel ile ilişkilendirerek Flappy Bird gibi oyunları da tasarlayabilirsiniz.

Nasıl Başlamalıyım ?

Unity 3D programını kullanarak başlayabilirsiniz. Traffic Racer , Manuganu ve daha birçok popüler oyun Unity 3D kullanılarak geliştirilmiştir.  Bende ilk mobil oyun denemem olan Bigbang 3D Labyrinth ‘i geliştirirken Unity 3D kullandım.  Unity’de geliştirdiğiniz oyunu birçok platformda build edebilir ve yayınlayabilirsiniz.

Unity 3D ile oyun geliştirebilmek için birkaç konu hakkında bilgi sahibi olmanız  gerekmektedir:

 • C# veya JavaScprit
 • Photoshop
 • 3D modelleme programı (Blender , K-3D, Art of Illusion , Zmodeler , TopMod3d… )

İnternet üzerinde Unity ile oyun geliştirmek adı altında birçok kaynak mevcuttur.

Reklam Ekleyerek Para Kazanmak

Mobil oyununuza reklam eklemek için kullanabileceğiniz birçok reklam şirketi mevcuttur. Kimi reklam şirketleri tıklanma başına ücret öderken bazıları da gösterim başına ücret ödeyebiliyor.

Yeni başlayanlar gibi bende AdMob’u kullandım.  (Tıklanma başına ücret ödeniyor.)

Aşağıda  AdMob’a ait günlük kazanç grafiği yer almaktadır.

admob veri

Oyunu geliştirmek yaklaşık olarak 3 ayımı aldı ve  3 haftadır Google Play’ de yayında. Oyun içi AdMob tam ekran reklam kullanıyorum. Oyun indirilmeleri iyi olmamasına rağmen 3 haftada  5.87 lira kazandım.  Oyunu yayınladıktan sonra asıl sorunun daha kaliteli bir oyun geliştirebilmek ve reklamını yapabilmek olduğunu daha iyi anladım. Denemek isteyenler olursa oyun linki aşağıdadır.

Tıklanma başına şu ana kadar 0.1-0.55 krş arasında ücret aldım.  Alınan ücretler AdMob’un belirlediği kurallar doğrultusunda oluyor. Çok tıklanma çok para anlamına gelmiyor. Tıklanmaların doğal olması isteniyor. İyi kazanç sağlayabilmek için  belirli bir gösterim başına belirli bir tıklanma olması gerekiyor.  Ayrıca birçok kural mevcut.

 

There are 4 comments for this article
 1. sami at 13:11

  Evet arkadaşlar bire bir gözlerimle gördüm çok para kazanılıyor. Özellikle mobil oyun yapmaya yeni başlamak isteyenler için birçok youtube kanalı var.

 2. Ercan at 21:55

  Merhabalar. Hocam oyun yapmaya devam ediyormusunuz. Kendinizi ne duzeyde gelistirdiniz. 3 yil olmus ilk oyununuzu yapali bu oyundan sonra kazanclarinizi arttirabildiniz mi?
  Tskrlr…

Bir Cevap Yazın