Manyetik Kaldırma ( Levitasyon )

Manyetik kaldırma, herhangi bir metal nesneyi herhangi bir destek olmadan manyetik alanlar aracılığıyla temassız havada askıya alma, dengede tutma yöntemidir. Burada manyetik alan, yer çekimi etkisine karşı kullanılmaktadır.

Manyetik Kaldırma Sisteminin Uygulama Alanları Nelerdir ?

Günümüzde Manyetik kaldırma sitemleri birçok mühendislik uygulamasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Manyetik kaldırma sistemleri yüksek hızlı manyetik alanla çalışan yolcu trenleri, sürtünmesiz yataklar, maglev asansörler, ürün sergileme ve gösterimi, rüzgar tünel kalıplarının kaldırılması, harekete duyarlı makinelerinin titreşim yalıtımı, indüksiyon fırınların dökme metallerinin kaldırılması ve üretim aşamasında metal levhaların kaldırılması gibi birçok mühendislik uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu sistemler klasik sistemlere nazaran daha farklı avantajlar da sunuyor. Örneğin; Maglev asansörleri daha sessiz ve konforlu olmanın haricinde normal asansörlere göre hızlıdır. Bu Maglev asansörler dakikada 300 metreye kadar yükselebiliyor. Bunun dışında Çin’de kullanılan yüksek hızlı trenler, Pudong Uluslararası Havaalanı’nı Sangay’a bağlıyor ve saatte 430 kilometre hızla yolcularına konforlu, sessiz ve rahat seyahat imkânı sağlıyor. Bu tür mühendislik uygulamalarında başarılı sonuçların alınması için kullanılan kontrol sistemlerinin de iyi olması gerekir.

Aşağıda Manyetik Kaldırma Düzeneği ile ilgili örnek bir uygulamanın blok şeması verilmiştir.

kaldırmaduzenegi

Darbe Genişlik Modülasyonlu (DGM), zamanla değişen alanların kullanılması yöntemi yaygın olarak kullanılmaktır. Örneğin, aktif geribildirimle kaldırma yönteminde, havaya yükseltilmiş cismin konumunu ölçmek için algılayıcılar kullanılır. Bunların yardımıyla cismi havada tutmayı sağlayacak manyetik alan tam olarak ayarlanır.

Bir Cevap Yazın