Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Günümüze kadar değişik uygarlıklar altında varlığını sürdüren Eskişehir, gelişen sanayi ve şehircilik anlayışıyla ülkemizin en önemli ve en güzel şehirlerinden biridir. Doğal güzellikleri ve kültürel mirasıyla; mimari gelişim, kentleşme ve eğitim adına yaptığı doğru yatırımlarla; ekonomik, kültürel ve eğlence sektörü gibi alanlarda yaşadığı gelişmelerle Avrupalı kentler görüntüsüne ulaşmış Eskişehir, yerli turistlerin gözdesi haline gelmiştir. Son yıllarda en yaşanılabilir şehirlerinden biri olarak nitelendirilen Eskişehir, 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği unvanlarını taşımaktadır. Bu değerli şehre, hafta sonları birçok şehirden turizm firmalarının düzenlediği turlarla yerli turistler gelmektedir. Siz de bu turlara katılarak bu güzel şehri keşfedebilirsiniz ya da ulaşımın kolay olduğu bu şehre kendiniz bireysel olarak da gezi düzenleyebilirsiniz.

 

Adalar ve Porsuk Çayı

Eskişehir deyince akla ilk gelen Adalar ve Adalar’ın ortasından geçen şehrin simgesi haline gelmiş Porsuk Çayı gelir.  Ada deyince akla etrafı denizlerle çevrili bir yer gelse de Eskişehir’deki Ada şehrin merkezindeki bir yerleşim yeridir. Bir öğrenci şehri olan Eskişehir’deki öğrencilerin uğrak merkezlerinden biridir. Adalar’ın başından sonuna kadar uzanan kafelerin özellikle akşam saatlerinde tıka basa dolu olduğunu görürsünüz. Porsuk Çayı’nın kenarındaki çimenlerde kitap okuyan birilerini, yiyecek içeceğini alıp çok güzel sohbete dalmış arkadaş ortamlarını ve yine özellikle akşam saatlerinde gitarını alıp gelmiş saatlerce şarkı söyleyen eğlenceli arkadaş guruplarını görebilirsiniz. Gün içinde Porsuk Çayı’nda bot ve gondol turları düzenleniyor, bu turlara katılarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Hatta bu gondollarda arkadaşlara doğum günü sürprizleri, çeşitli kutlamalar, aşk-ı ilan edildiğini sık sık görürsünüz. Yılbaşı zamanlarında Eskişehir’de en çok ve en güzel süslenen yerlerden biridir burası.

img_2645

 

 

Odunpazarı

Odunpazarı Eskişehir’in en eski yerleşim yeridir. Bu bölgede bulunan Tarihi Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in dünya kültür mirasına kattığı en önemli eserlerden biridir. Başarılı restorasyon çalışmalarıyla birbirinden güzel, renk renk Odunpazarı Evleri’nin bulunduğu bölgede gezerken kendinizi tarih içinde bir yolculuğa çıkmış gibi hissedersiniz. Bu evlerin bir kısmı hala konut olarak kullanılsa da büyük bir kısmı butik otel, kafe, restoran, hediyelik eşya dükkanı, müze olarak kullanılmaktadır. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Lületaşı Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Alaattin Camii ve Osmanlı Evi bu bölgede gezebileceğiniz en önemli yerlerdir. Şehrin yöresel lezzetlerinden olan Balaban Kebabı’nı en başarılı şekilde yapan, burada yer alan Belediye’nin arkasında Ziraat Bankası köşesinden girince karşınıza çıkan Abdüsselam Kebap Salonu’nda yiyebilirsiniz.

odunpazari-evleri

 

Şelale Park

Odunpazarı Evleri’nden yukarı doğru yürüyerek Şelale Park’a gidebilirsiniz. Yapay şelaleden adını alan Şelale Park’ta şelale dışında yel değirmeni, çocuk oyun alanları, mini amfi tiyatro,  Don Kişot ve Sanço Panço Heykelleri, yürüme yolları, seyir terası, kafe ve restoranlar yer alıyor. Şelalenin yanında bulunan kafe ve restoranlarda oturarak şehrin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

selale

 

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Türkiye’nin en büyük, en güzel, en özgün parklarından biridir. Parkta Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Yapay Gölet, Bilim ve Deney Merkezi, Eti Sualtı Dünyası, Sabancı Uzay Evi, amfi tiyatro, Şirinler’in Evi ve ağaç ev gibi çeşitli oyun alanları, Nasrettin Hoca gibi karikatürler vardır. Yapım çalışmaları hala devam etmekte olan Hayvanat Bahçesi de çok büyük ilgi görecektir. Yapımına devam edilen diğer çok özel alanlardan biri de Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’dir. Yapı tamamlandığında içerisinde Türk Dünyası Müsiki Tarihi Müzesi, Türk Dünyası Bilgi Bankası, Tük Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Okulu, çok amaçlı sergi salonları, dünya çağında ün yapmış 40 isme ait özel odalar gibi çok özel bölümler yer alacak. Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi içinde bulunan, Türk dünyasından seçme 30 yapının Miniatürk ölçekli maketinin sergilendiği Türk Dünyası Şaheserleri Parkı ziyarete açılmıştır. Park içinde yer alan bu çeşitli yapı ve etkinlik alanları sayesinde her yaştan gezginin ilgisini çekecek niteliktedir.

sazova

 

Kentpark

Eskişehir şehirlerarası otobüs terminalinin karşısında bulunan Kentpark, Türkiye’nin ilk yapay plajına sahiptir. Plaj gerçek deniz kumu kullanılarak yapılmıştır. Parkta ayrıca içinde balıkların, ördeklerin ve kuğuların bulunduğu büyük yapay bir gölet, at binme alanları, kafe ve restoranlar, hediyelik eşya satan dükkanlar, açık yüzme havuzları vardır. Şehrin yöresel lezzetlerinden olan çiböreği en leziz yapan yerlerden biri olan, burada bulunan Kırım Çibörek’te yiyebilirsiniz. Bu arada genelde yanlış bilinen bir bilgiyi de aktaralım: Çiğbörek değil, çibörek. ‘Çi’ Kıpçak lehçesinde “leziz, enfes” anlamına gelmektedir. Söylemesi başta tuhaf gelse de zamanla alışılıyor.

img_2500

 

 

 

Barlar Sokağı

Barlar sokağı yine Eskişehir’in en meşhur yerlerinden biri olup çok eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.   Burada çeşitli müzik anlayışına sahip değişik tiplerde barlar ve meyhaneler bulunmaktadır. Buralarda akşamları canlı müzik performansları sergilenmektedir. Bu yüzden doğum günlerinin, çeşitli kutlamaların da sık gerçekleştiği bir yerdir. Önceleri gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlence olsa da son zamanlarda saat kısıtlanmasına gidilmiştir. Barlar sokağı dışında şehrin en gözde gece mekanları; Türkiye’nin en büyük kapalı performans alanlarından biri olan 222 Park, Hayal Kafe ve Buda gibi yerlerdir. Sık sık ünlülerin geldiği bu mekanlara şehir dışından da gelenlerin sayısı oldukça fazladır.

barlar-sokagi

 

Devrim Otomobili

Türkiye’de tasarlanan ilk otomobil Devrim’dir. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatlarıyla, 1961 yılında 4 tane üretilen otomobillerden 1 tanesi günümüze ulaşmıştır. Hala çalışmakta olan otomobil TÜLOMSAŞ Müzesi’nin bahçesinde özel olarak yapılan camlı garajda muhafaza edilmektedir.

devrim-otomobili

 

Havacılık Müzesi

1988 yılında ağırlıkla, 1.Hava İkmal ve Bakım Komutanlığı elinde bulunan uçakların restore edilerek sergilenmesiyle oluşturulan, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak işletilen Eskişehir Havacılık Müzesi,   1998 yılında ziyarete açılmıştır. Müzenin yönetimi 2011 yılında Anadolu Üniversitesi’ne devredilmiştir. Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nün karşısında bulunan müze bir açık hava müzesidir. Açık alanında çeşitli tip ve modellerde sivil ve savaş uçakları; kapalı alanında ise pilot giysileri, rozetler, maket uçaklar ve uçak motorları sergilenmektedir.

havacilik-muzesi

 

Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi, eskiden yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılmaktaydı. Restorasyondan sonra kültür-sanat merkezi haline gelmiştir. İçinde, oturup bir şeyler içebileceğiniz kafeler, sevdiklerinize hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar vardır. Bunlar dışında Şehir Tiyatrosu sahnelerinden Tepebaşı Sahnesi, sergi salonu, kitapevi ile çeşitli kültür sanat etkinlikleri yine bu mekanda yapılıyor. Belediye tarafından düzenlenen canlı müzik saatlerinde burada çok keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

haller-genclik-merkezi

 

Doktorlar Caddesi

Eskişehir’in en ünlü caddelerinden biri olan Doktorlar Caddesi araç trafiğine kapalı olup caddeden tramvay hattı geçmektedir. Yıllardır cadde üzerinde yer alan doktor muayenehanelerinin çokluğu sebebiyle halk arasında Doktorlar Caddesi olarak anılan caddenin resmi adı İsmet İnönü Caddesi’dir. Alışveriş merkezleri açılmadan önce en ünlü giyim mağazaları burada olup Eskişehir’in en şık caddelerinden biriydi.

doktorlar-caddesi

 

İki Eylül Caddesi

Eskişehir’in en ünlü diğer bir caddesi ise adını Eskişehir’in kurtuluşundan alan İki Eylül Caddesi’dir. Eskişehir’in merkezinde bulunan bu caddeden yine tramvay hattı geçmektedir ve araç trafiğine kapalıdır. Şehrin en işlek caddelerinden biridir.

iki-eylul-caddesi

 

Taşbaşı Çarşısı

Birbirine yapışık ve tek tip olarak sıralanmış dükkanların bulunduğu Taşbaşı Çarşısı, klasik Anadolu çarşıları tarzındadır. Şehrin en meşhur kuyumcuları burada bulunduğu için halk tarafından Kuyumcular Çarşısı olarak da adlandırılmaktadır. Kuyumcular dışında burada baharatçı, tekstilci gibi birçok iş yeri bulunmaktadır. Bu yüzden yerli halk günlük alışverişlerinde çoğunlukla burayı tercih eder. Bu çarşının girişine yakın bir yerde şehrin önemli dini yapılarından biri olan Reşadiye Camii bulunmaktadır. Çiböreği yine en leziz yapan yerlerden biri olan, bu çarşıda bulunan Papağan Çibörek Evi’nde biraz sıra bekledikten sonra yiyebilirsiniz. Eğer kış mevsiminde buraya geldiyseniz Taşbaşı Çarşısı’ndan hemen yanında yer alan Köprübaşı’na geçerek burada Karakedi Bozacısı’nda mutlaka boza içmelisiniz, daha doğrusu yemelisiniz. Kıvamı normal bozalara göre biraz yoğundur ve bozayı sevmeyenlere bile bozayı sevdirecek kadar enfestir.


tasbasi-carsisi

 

Hamamyolu Caddesi

Taşbaşı Çarşısı civarında bulunan bu cadde, yine yerli halk tarafından alışveriş için sık tercih edilen bir caddedir. Burada özellikle giyim ve ayakkabı mağazaları olmakla birlikte her sektörden esnaf mevcuttur. İsmini burada çok sayıda hamam bulunmasından almaktadır. Çoğu tarihi eser olan yaklaşık on beş tane hamam vardır burada.

hamamyolu

 

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü

Ve tabi ki Eskişehir’in en güzel yerlerinden biri Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’dür. Kocaman alanda çeşit çeşit ağaçlar, her bahar kampüsün her yerine dikilen rengarenk, birbirinden güzel çiçekler, çok çeşitli aktivite alanları, uzanıp ders çalışabileceğiniz, arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz kocaman çimenlik alanlarıyla kesinlikle görülmeye değer bir yerdir burası.

kampus

 

 

Alışveriş merkezine gitme ihtiyacı duyarsanız Eskişehir’in en büyük alışveriş merkezi Espark, Üniversite Caddesi üzerindedir. Bunun dışında geniş bir vaktiniz varsa bowling gibi oyunlarla eğlenmek isterseniz Doktorlar Caddesi üzerinde bulunan Kanatlı Alışveriş Merkezine; tanesi 7 TL olan sinema biletini 1 alana 1 bedava kampanyalarıyla 3,5 TL’ye getirip sinema keyfini çıkarmak için Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü, Eczacılık Fakültesi kapısına yakın olan Özdilek Alışveriş Merkezi’ne gidebilirsiniz.

Eskişehir’in en güzel özelliklerinden biri de gitmek istediğiniz çoğu yere tramvay ile çok rahat bir şekilde ulaşabilmenizdir. Tramvayın gitmediği yerlere de otobüs veya minibüsle giderek gezinizi rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Eskişehir’den bu kadar bahsetmişken; Eskişehir’e kendini adamış, eğitimin yaygınlaşması için dünyada tek olan açıköğretim sistemini kurmuş, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, bugün pek çoğu Türkiye’nin diğer şehirlerine örnek proje olarak gösterilen, çok büyük ölçekli projeler hazırlamış, projeler için gerekli finansmanı sağlamış, hayata geçirmiş ve böylece şehrin en yaşanılabilir şehirlerden biri olmasında büyük emeği geçmiş, dolayısıyla burada okuyan öğrencilerin güzel bir öğrencilik hayatı yaşamalarına olanak sağlamış Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e sonsuz teşekkürler.

 

 

There is 1 comment for this article
  1. Eskişehir at 12:34

    ESKİŞEHİR HARİKA BİR YER HAKİKATEN. AVRUPAYA GİDEMİYORSANIZ ÜZÜLMEYİN, ÜLKEMİZDE BİR AVRUPA ŞEHRİ VARMIŞ BİZ DE GİDİNCE GÖRDÜK

Bir Cevap Yazın