Bugatti Veyron ve Özellikleri

Adını İtalyan bir aile babasından alan Bugatti ,Veyron ismini Bugatti yarış pilotu olan Pierre Veyron’dan almaktadır.

Wolksvagen 1998 yılında Bugatti’nin isim haklarını satın aldı ve 2001  yılında başlayan Bugatti Veyron projesi , 2003 yılında üretime hazır hale geldi ve 2005 yılında  Bugatti Veyron dünyanın en hızlı otomobili olarak tanıtıldı.

veyron

Bugatti Veyron

 

Bugatti Veyron’u bu kadar özel yapan nedir?

-Bugatti Veyron yarı uçak yarı otomobil olarak da düşünülebilir. Bunun nedeni Veyron üzerinde kullanılan birçok malzemenin havacılıkta kullanılan malzemelerle benzerlik göstermesi ve üretimin diğer otomobildekilerden farklı olmasıdır. Ayrıca otomobili üreten mühendisler havacılık mühendisleri ile çalışmışlardır.

-Bugatti Veyron’un motoru 2 adet V8 motorun birleşiminden oluşturulmuştur. Bu motor 16 silindirli olup W16 olarak adlandırılmaktadır.

motor

-Bugatti Veyron’un motorları el ile üretilmektedir. Sadece bir motorun montajı 1 haftayı bulabilmektedir.

-Otomobilin motorundaki tüm parçalar uçaklarda kullanılan Titanyumdan yapılmıştır.

-Bugatti Veyron’un motoru toplamda 3000 beygir güç üretmektedir. Ama üretilen gücün yaklaşık 3/2 si ısı enerjisine dönüştüğünden otomobilin gücü 1001 beygirdir. Ayrıca oluşan yüksek sıcaklığın sisteme zarar vermesini önlemek amacıyla otomobil içerisinde  10 adet özel olarak üretilmiş radyatör kullanılmıştır.

-Otomobilin motoru öyle bir tasarlanmıştır ki hem şehir içi kullanım için uygundur hemde yarış esnasında bir canavara dönüşebilmektedir.

-Bugatti Veyron havalanmakta olan bir jetten daha hızlı gittiği için;  hem yol  tutuşunu arttırması ,hemde mekanik frenlere yardımcı olması amacıyla hava freni olarak ta adlandırılan bir kanat sistemine sahiptir.

kanat

Bu sayede otomobil yüksek hızlarda yola yapışıyor ve aracın yol tutuşu artıyor.

Ayrıca  200 km ve üzeri hızlarda otomobilin frenine basıldığında kanat 55 derecelik bir açı yapıyor ve aracın yavaşlaması sağlanıyor.

Kanat sistemi için  çok  kısa bir zamanda ölçüm yapabilecek üst seviye  algılayıcılar kullanılmıştır.

 

 

-Dünyanın en hızlı vites değiştiren otomobilidir. Yaklaşık 150 ms.

-Otomobilin şanjımanını kontrol eden beyin 4 normal dizüstü bilgisayarın beynine denktir.

-Aracın egsozu ilk denemelerde 2 metrelik alevler çıkarmıştır. Bunu gidermek için egsoz sisteminde de titanyum kullanılmıştır.

-Bugatti Veyron 297 km/sa  hıza 17 sn de çıkabilmektedir.

-Bugatti Veyron 0-100 km/sa hıza 2.5 sn de çıkmaktadır ve 2.2 sn de  durabilmektedir. Bu kadar kısa sürede durabilmesi için fren sisteminde Titanyum kullanılmıştır.

-Bugatti Veyron  max hız olan 407 km/sa ile giderken 10 sn de durabilmektedir.

-Veyron’un kanat sistemi de dahil birçok parçaları bir havacılık şirketi tarafından üretilmektedir.

-Veyron’un takıt deposu, yakıtı normal araçlara göre 8 kat daha hızlı yakıt depolamaktadır.

-Arka lastiklerin kalınlığı yaklaşık 37 cm dir ,  bu da  normal bir binek otomobilin neredeyse 2 katıdır. Lastikler el de üretilmektedir.

-Lastikler gösterdikleri üst performansın yanında fiyatları ile de dikkat çekmektedirler. Lastiklerin 4 ünün bedeli  yaklaşık 17 bin dolardır.

-Dünyanın en çok test edilen arabalarından biridir.

-Maximum hızda  dakikada  6.5 km den fazla yol almaktadır.

-Azami hızdayken turbocharger in 1 dakika da çektiği havayla sürücüsü 4 gün boyunca yaşayabilir.

-Bu kadar üst seviye performans gösteren bir otomobili bir yakıt canavarı olarak düşünmek yanlış olmaz. Veyron son hızına ulaştığında 100 km de 78 litre yakıt tüketmektedir. Ve 98 litrelik yakıt tankını 12 dakikada boşaltabilmektedir.

Bugatti Veyron bilinenin aksine 418 km hıza da ulaşabilir ama üreticiler yol tutuşunda  sorun olabileceği gerekçesi ile maximum hızı yazılımsal olarak 407 km/sa olarak sınırlandırılmıştır.

2012 yılında Bugatti ,dünyanın en hızlı roadster modeli olan Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse’yi 82. Cenevre Otomobil Fuarında görücüye çıkardı.  Bugatti, dünyanın en güçlü otomobil motorunu daha da güclendirerek, üstü açık spor bir otomobile aktarmayı başardı.

sport

Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse

 

-Bugatti Veyron 16.4  Grand sport  bir önceki Veyron modeline göre 1200 beygir güç ve 1500Nm tork üretebiliyor.

-Önceki modeline göre iyi sayılmasa da 0-100km/sa hıza 2.6 sn de ulaşabilmektedir.

-Bugatti Veyron 16.4  Grand sport   410 km/sa hıza ulaşabilmktedir.

 

Bugatti  ,son versiyonu olan Bugatti veyron grand sport vitesse la finale den sonra yeni  bir süper otomobil üzerinde çalıştığı ve motorunun yüzde 25 daha güçlü olmasının beklendiği belirtti. Taban fiyatı 1,8 milyon dolar olacak yeni otomobilin bu yıl sonunda veya 2016 başlarında tanıtımı hedefleniyor.

finale

Bugatti veyron grand sport vitesse la finale

 

 

There are 8 comments for this article
  1. merve sultan at 12:22

    muhteşem ama saatte 500 km hız yapsa daha iyi ve acil duruşlar içinde arkasına paraşut yerleşirse daha iyi olur ve fiyatı 8.5 milyon dolar olsa çok güzel olur

  2. Pingback: barcelona
  3. Gürbüz Büyükakten at 20:04

    Zaten w 16 motorun çizimini volkswagen e ben gönderdim 1990 lı yıllarda bunu gerekirse ptt kayıtları ile ispatlarım

  4. cahitcan akraç at 22:33

    abi ona türkiyede bu arabaya binecek kaç kişi var biz ancak internet aracılığıyla resimlerine bakarız suç bizde deil bunu amerikada sudi arabistanda sıradan adamlar binip geziyo ise biz hayvan gibi çalışıp en kingine binmemiz lazım yapacak bişey yok belki birgün *hayaller gerçeklerin yarısıdır

Bir Cevap Yazın